Proč si vybrat pracovní stanici a jak se liší od běžných počítačů?

Pracovní stanice vs stolní počítač

Všichni používáme počítače pro svou práci i pro zábavu. Jaký je tedy rozdíl mezi typickým stolním počítačem a pracovní stanicí? Pracovní stanice je výkonnější verze stolního počítače (existují i mobilní pracovní stanice, ke kterým se také dostaneme), často účelově vytvořená pro konkrétní úkol, nikoliv pro obecné použití a univerzální aplikace. Pracovní stanice jsou vybaveny prvotřídním hardwarem a technickými vylepšeními, která zvyšují rychlost, zabezpečení a spolehlivost.

V porovnání s běžnými počítači pracovní stanice disponují většími a rychlejšími harddisky, procesory s více jádry, vyšší operační pamětí i výkonnějšími grafickými procesory.

Proč si vybrat stolní počítač pro firemní použití?

Mezi hlavní výhody běžného stolního počítače patří jeho cenová dostupnost a snadné používání. Pracovní stanice oproti tomu nabízejí další funkce, a především vysoký uživatelský komfort kvůli svému vysokému výkonu, který je uzpůsobený pro práci vyžadující vysokou výpočetní kapacitu. To vše je však spojeno s vyšší pořizovací cenou. Většina zaměstnanců je obeznámena se standardními aplikacemi založenými na systému Windows a nebude pro ně problém naučit se používat jakýkoli specializovaný podnikový software na standardním počítači. Z tohoto důvodu bude v mnoha kancelářských prostředích dobře navržený stolní počítač vyhovovat potřebám většiny zaměstnanců. Stejně to platí i pro notebooky – pokud vaši zaměstnanci nevykonávají specializovanou práci a potřebují například pouze odbavovat korespondenci a pracovat ve firemním CMS, postačí jim cenově příznivý notebook střední kategorie.

Mobilní pracovní stanicí

Mobilní pracovní stanice je notebook se špičkovými výpočetními funkcemi, které nejsou pro notebook typické. Jde o vysoce výkonná zařízení, která se používají především pro grafiku, designový návrh, vývoj softwaru, finanční a vědecké aplikace a další výpočetně náročné úlohy (s výjimkou hraní her), a která jsou speciálně navržena pro přenos a dlouhodobý provoz buď s přímým připojením ke zdroji, nebo bez něj. Mobilní pracovní stanice využívají integrovaný displej a jsou schopny provozu na integrovanou baterii nebo jiný přenosný zdroj energie. Většina mobilních pracovních stanic využívá externí zdroj napájení a většina z nich má integrovanou klávesnici a touchpad, tak jako standardní notebooky. Mezi špičkové funkce patří rychlejší grafické procesory, výkonnější procesory a nadstandardní operační paměť.

Proč a kdy zvolit pracovní stanici

V posledních letech mnoho služeb a aplikací, včetně kancelářského balíku Microsoft Office a služby Adobe Creative Cloud, přijalo modely poskytování založené na cloudu. Nástup cloudu je výhodou pro domácí uživatele, kteří nyní mohou zvládnout více s méně výkonnými a levnějšími stroji. Běžný stolní počítač však nemusí mít kapacitu pro spuštění programů a aplikací, které někteří ke své práci potřebují. Kromě rozšířených funkcí je u pracovní stanice větší pravděpodobnost, že bude poskytovat vyšší spolehlivost a úroveň zabezpečení. Díky těmto vlastnostem se pracovní stanice uplatňují ve specifických oborech. Pracovní stanice také nabízejí více možností upgradu a delší životnost než typický stolní počítač. Podnikům, které se věnují zpracovávání zvuku nebo videa, rozsáhlému zpracování dat, kreslení v CADu nebo jiným úlohám náročným na procesor, se upgrade na pracovní stanici vyplatí.

Výběr správného stolního počítače nebo pracovní stanice

Pochopení rozdílů mezi pracovní stanicí a stolním počítačem či běžným notebookem je prvním zásadním krokem. Po výběru mezi pracovní stanicí nebo standardním stolním počítačem je však třeba výběr dále zúžit. Výběr nejlepšího stolního počítače nebo pracovní stanice podnikové třídy bude vyžadovat pečlivé zvážení a specifikování konkrétních potřeb. Proto je na místě obrátit se na odborníky, kteří se specializují právě na pracovní stanice. Takovým odborníkem je společnost CSF, která se dlouhodobě zabývá dodávkou pracovních stanic a může vám pomoci najít ten správný stroj pro vaše potřeby.

Sdílet:

Facebook
LinkedIn
Čtěte dál

Podobné příspěvky

Epson: 3LD projektory řady PU2200U

Epson představil svou nejnovější generaci ultralehkých 3LCD projektorů s vysokou svítivostí. Řada PU2200 obsahuje modely se svítivostí 13 000 lm, 16 000 lm a 20 000 lm a nabízí rozlišení WUXGA s technologií 4K enhancement, HDR a pokročilé instalační prvky.