České organizace čelí útokům ransomwaru Hive

Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl Emotet nadále nejrozšířenějším malwarem, přestože jeho globální dopad oproti červnu klesl na polovinu. Výkyv mohl být ale způsoben jen prázdninami, podobně jako v minulých letech. Emotet navíc získal další funkce, nově vyvinutý modul umožňuje krádeže informací o platebních kartách. Vylepšen byl i systém šíření a distribuce.

Zlodějský malware Snake Keylogger sice celosvětově také oslabil, ale v České republice naopak zasáhl výrazně více organizací než v červnu. Na třetí místo globálního žebříčku poskočil kryptominer XMRig, což znovu ukazuje, že i když mohou mít kyberzločinci často vyšší cíle, hlavní motivací jsou nadále ve většině případů peníze. MaliBot poprvé významně útočil v červnu a i v červenci se patřil do Top 3 nejrozšířenějších mobilních hrozeb na světě.  Uživatelé mobilních bankovnictví by měli být velmi opatrní.

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetí místo se vrátily poskytovatelé internetových a spravovaných služeb (Managed Services).

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se i v červenci držela mezi nebezpečnými zeměmi, patřila jí celosvětově 24. pozice. Slovensko se po měsících relativního klidu posunulo o 32 míst také směrem k méně bezpečným zemím a patřilo mu 60. místo, jednalo se o vůbec největší posun nebezpečným směrem. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo znovu Mongolsko.

„Emotet nadále dominuje malwaru. Navíc se neustále vyvíjí a zlepšuje své maskovací i distribuční schopnosti. Aktuálně jsme zachytili například modul pro krádeže informací o platebních kartách, takže jednotlivci, ale i organizace musí být při online nákupech obzvláště opatrní. Microsoft navíc potvrdil blokování maker, takže čekáme, že další škodlivé kódy, jako je Snake Keylogger, změní svou taktiku,“ řekl Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Top 3 – malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil i v červenci Emotet, který měl dopad na 7 % organizací po celém světě. Na druhé příčce se umístil FormBook s dopadem na 3 % společností a XMRig na třetím místě ovlivnil 2 % organizací.

  1. ↔ Emotet – Pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan, ale také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.
  2.  FormBook – FormBook krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
  3. ↑ XMRig – XMRig je open-source CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017.

více na https://www.procomputing.cz/ceske-organizace-celi-utokum-ransomwaru-hive/

Sdílet:

Facebook
LinkedIn
Čtěte dál

Podobné příspěvky