Budou miniaturní jaderné reaktory napájet datová centra?

Nová zpráva naznačuje, že jaderná energie by mohla zajistit čistou energii pro některá z největších datových center na světě. Analytici z technologické výzkumné společnosti Omdia tvrdí, že malé modulární reaktory (SMR) by mohly v budoucích letech převládnout a nahradit potřebu datových center odebírat energii ze sítě vlastní ekologickou alternativou.

Takové reaktory se již řadu let používají v některých průmyslových odvětvích, například pro pohon ponorek amerického námořnictva, které má více než 80 lodí využívajících tuto technologii.SMR vyrábějí mnohem méně energie než standardní jaderná zařízení, měřeno v megawattech oproti gigawattům.

V rozhovoru pro The Register jeden ze spoluautorů zprávy Alan Howard uvedl, že získat přesný údaj o spotřebě energie datových center využívaných poskytovateli cloudových úložišť je složité, protože tyto údaje často neposkytují snadno nebo přesně.

Typické rozsáhlé datové centrum může spotřebovat 125 MW energie, což znamená, že by byly zapotřebí čtyři SMR, pokud by každý z nich vyráběl typických 35 MW.

Jedním z problémů je však množství prostoru potřebného k umístění SMR, kvůli čemuž by byly použitelné pouze v největších datových centrech. Z tohoto důvodu zpráva doporučuje jejich použití pro kolokace, které vyžadují výkon vyšší než 100 MW.

více se dočtete na https://www.procomputing.cz/budou-miniaturni-jaderne-reaktory-napajet-datova-centra/

Sdílet:

Facebook
LinkedIn
Čtěte dál

Podobné příspěvky

Microsoft s vlastními čipy posouvá AI

Nové čipy Azure Maia a Azure Cobalt, které byly oznámeny na akci Microsoft Ignite 2023, dokládají přední pozici Microsoftu v závodu o lídra v oblasti AI. Microsoft uvádí, že jeho